niedziela, 4 kwietnia 2021

06.04.2021

Temat: Śmigus- dyngus

1. Na powitanie i na rozgrzewkę

2. „Nasz śmigus” – rozmowa z dziećmi. Dzieci same wyjaśniają, co oznacza śmigus-dyngus. R. uzupełnia ich wiedzę informacjami: Śmigus-dyngus to tak naprawdę dwa odrębne zwyczaje, które obchodzono tego samego dnia – w Poniedziałek Wielkanocny. Śmigus to zwyczaj obchodzenia przez gospodarza na wsi swoich pól i polewania ich wodą w celu zapewnienia urodzajnych plonów. Natomiast dyngus to zwyczaj obdarowywania kiełbasą i jajkami osób,które przychodziły i składały życzenia. R. zadaje pytania: Jak teraz obchodzi się ten zwyczaj? Co podoba się wam w śmigusie-dyngusie? Co wam się nie podoba w tej tradycji? Jak można w kulturalny sposób spędzać ten dzień? R. podkreśla, że ten zwyczaj to symbol, więc polewanie też powinno być symboliczne.

3. Zabawa dydaktyczna "Czyje wiadro cięższe?". Rodzic przygotowuje wagę z wieszaka (wieszak musi mieć poprzeczny drążek lub zaczepy na końcach ramion. Wtedy łatwiej zaczepić pojemniki do umieszczania produktów.) Doczepia do niego np.: papierowe lub plastikowe torby, plastikowe wiaderka. Rodzic przytrzymuje dziecku wagę, a ono wrzuca do pojemników np.: 2 klocki po jednej stronie i 3 po drugiej strony. Dziecko po obserwacji wagi powinno wyciągać prawidłowe wnioski. Dzieci mogą ważyć również swoje zabawki  i porównywać, które z nich jest cięższe.

4. Praca z L60 - kolorowanie według kodu, dekodowanie informacji.

5. "Śmigus-dyngus"- Praca plastyczna. Dzieci malują farbami swoje wyobrażenia lub swoje doświadczenia z Lanego Poniedziałku. Pomocą służą przykładowe obrazki.



Kochani pamiętajcie o codziennym myciu rąk przed posiłkiem i po zabawie. Pozdrawiamy Was serdecznie i do zobaczenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

  Data: 08.02.22 r. (wtorek) Temat kompleksowy:  Dlaczego pewien czwartek jest tłusty? Temat dnia:  Bale jak z bajki. 1. Poranna rozgrzewa  ...