piątek, 24 kwietnia 2020


24.04.2020 r.


Temat dnia : Wiem jak chronić moją planetę.


1. "Skaczemy, biegniemy" – ćwiczenia poranne



2.  "Co to jest ekologia?"– słuchanie wiersza, rozmowa na temat jego treści. Zabawy ruchowo-słuchowe na podstawie fragmentu rymowanki. Rodzic zaprasza dziecko do wysłuchania wiersza. Prosi, by starało się zapamiętać wszystkie słowa, których znaczenia nie rozumie.

Co to jest ekologia?   
D. Klimkiewicz, W. Drabik

Ekologia – mądre słowo,
a co znaczy – powiedz, sowo?
Sowa chwilę pomyślała
i odpowiedź taką dała:
„To nauka o zwierzakach,
lasach, rzekach, ludziach, ptakach.
Mówiąc krótko, w paru zdaniach,
o wzajemnych powiązaniach
między nami, bo to wszystko
to jest nasze środowisko.
Masz je chronić i szanować”
– powiedziała mądra sowa….

Po wysłuchaniu wiersza rodzic prosi dziecko, aby spróbowało wymienić słowa, których znaczenie nie jest  dla niego do końca jasne. Kieruje rozmową, zadając dziecku pytania: Co to jest ekologia? Czego dotyczy ta nauka? Co oznacza słowo „szanować”?

3. W kontakcie z naturą- film





4. "Ekologia"- zabawy ruchowo-słuchowe na podstawie fragmentu rymowanki.
Aby utrwalić definicję pojęcia „ekologia”, rodzic może zaproponować zabawę rytmiczną, np. dziecko może wyklaskiwać, wytupywać fragment wiersza zgodnie z analizą sylabową:

To na-u-ka o zwie-rza-kach,
la-sach, rze-kach, lu-dziach, pta-kach.
Mó-wiąc krót-ko, w pa-ru zda-niach,
o wza-jem-nych po-wią-za-niach
mię-dzy na-mi, bo to wszyst-ko
to jest na-sze śro-do-wis-ko.


5. „Oczyszczalnia ścieków” – zabawa badawcza. 

  • Rodzic demonstruje dzieciom ścieki w słoiku (woda zmieszana z ziemią z doniczki, małymi kawałkami folii i opakowań, olejem). Prosi dziecko, aby zastanowiło się, co się może stać, gdy ktoś wypije taką wodę. R. naprowadza dziecko na informacje o chorobotwórczym działaniu bakterii. Następnie wprowadza słowo „oczyszczalnia” i prosi, aby dziecko spróbowało opowiedzieć, jak ona działa. Naprowadza dziecko na pojęcia „filtr”, „filtrowanie”. Pyta: Co może być takim filtrem?

  • Rodzic  przygotowuje dwa słoiki i dwie butelki typu PET, ucięte jak lejek. Szyjkę jednej z nich obwiązuje gazą i mocuje na niej gumkę recepturkę. Obie butelki R. umieszcza tak jak lejki w słoikach.  Dziecko powoli wlewa wcześniej obserwowane ścieki do obu butelek. Obserwuje, czy gaza w jakikolwiek sposób pomaga przefiltrować nieczystości.  Sprawdza, czy na gazie osadziły się kawałki opakowań, porównuje kolor wody w słoikach. R. prowadzi rozmowę z dzieckiem: 

- Czy można stworzyć jeszcze doskonalszy filtr? 
- Jak działają oczyszczalnie ścieków? 
- Co może być naturalnym filtrem? 
- Czy wodę z tych słoików można pić? 

  • Rodzic przygotowuje dwa słoiki, dwie butelki typu PET (z uciętym dnem, by tworzyły lejek), gazę, gumkę recepturkę i naczynie ze ściekami (woda wymieszana z ziemią, olejem, kawałkami papierków, folii). Ponadto na stoliku R. kładzie żwir, małe kamyki i czysty piasek. Zadaniem dziecka jest stworzenie w odwróconej butelce filtru z kamyków, żwiru i piasku ułożonych warstwami. Dodatkowo należy zabezpieczyć szyjkę butelki gazą. Dziecko tworzy lejek również z drugiej butelki i obie wkłada do słoików. Wlewa ścieki do dwóch „lejków” i obserwuje proces oczyszczania wody. 

Po zakończeniu eksperymentu dziecko porównuje zapach i kolor wody z obu słoików, zapisuje różnice w dostępny sobie sposób. Rodzic zaprasza dziecko do wspólnego podsumowania pracy i zaznacza, że – pomimo filtrowania za pomocą żwiru i kamyków – ta woda nadal nie nadaje się do picia. Profesjonalne filtry są o wiele dokładniejsze. Wodą przefiltrowaną w ten sposób można natomiast np. podlać kwiaty w doniczkach.

6. „Mniej czy więcej?” – zabawa matematyczna. Rodzic zaprasza dziecko do wysłuchania opowieści, ilustruje ją przedmiotami: W pewnej sali stały dwa kosze na śmieci (R. rozkłada dwie szarfy). W jednym z nich leżały trzy butelki (Rodzic wkłada 3 puste butelki do jednej szarfy), w drugim pięć butelek (Rodzic wkłada 5 pustych butelek do drugiej szarfy). W którym koszu było więcej butelek? 
Dziecko wskazuje prawidłową odpowiedź, a Rodzic kontynuuje opowieść: 
Wielka szufla śmieciarki otwiera się szeroko w tę stronę, gdzie jest więcej śmieciJak myślisz, w którą stronę się otworzy? Rodzic układa znak > z dwóch pasków papieru.  Opowiada kilka takich krótkich opowieści, by utrwalić z dziećmi schemat zadania. Może poprosić dziecko o pomoc w wymyślaniu historii. Kolejnym krokiem jest ilustrowanie zadania cyframi zamiast przedmiotów.

·         Praca z KP4.4a,  – pisanie po śladzie znaków < i >, porównywanie liczby obiektów i zapisywanie rozwiązania znakami < i >.

·         Praca z KP4.4b – układanie historyjki obrazkowej, przeliczanie obiektów w zbiorach, dorysowywanie nakrętek, pisanie cyfr i znaków < i >



7. Apel do ludzi

Gdy się do życia
wiosną świat budzi,
przyroda pisze
apel do ludzi:

To my, rośliny!
To my, zwierzęta!
O naszym zdrowiu
nikt nie pamięta?

Trujące ścieki,
trujące dymy,
bez tlenu rzeki…
…My się dusimy!
A gdy umrzemy
w trującym brudzie,
na martwej ziemi
zginą też ludzie!

Chcemy żyć z wami
w zgodzie, przyjaźni,
niechaj nie braknie
wam wyobraźni!

Tęczowy motyl
nad łąką lata,
pająk misternie
sieć swą uplata.

Patrzcie, jak pięknie
w lesie, w ogrodzie!
Ile jest życia
w ziemi i w wodzie!

I ty, Człowieku,
oszczędzaj wodę,
nie niszcz i nie śmieć.
DBAJ O PRZYRODĘ!

Pomyśl i powiedz jak Ty będziesz  dbać o przyrodę?


8.  Ekokultura 



Posłuchaj piosenki „Ekokultura” i spróbuj wykonać „Ekoludka” z różnych materiałów: np. ze starych gazet, pojemniczków, kartonów, pudełeczek, zakrętek, możesz wykorzystać sznurek, taśmę klejącą, klej lub zszywacz. 

Ponieważ to już weekend Kochani, zachęcam Was również do wykonania w wolnym czasie Ekoprzyjaciela  z WYPRAWKI str. 46

Następnie  posprzątaj w swoim pokoju, pomoże Ci w tym piosenka Posprzątajmy razem bałagan w pokoju-




PROPOZYCJE na nudę w weekend:

Rady na odpady


Ekologiczny dom



Rodzina Treflików  "Śmieci"


Miłego weekendu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

  Data: 08.02.22 r. (wtorek) Temat kompleksowy:  Dlaczego pewien czwartek jest tłusty? Temat dnia:  Bale jak z bajki. 1. Poranna rozgrzewa  ...